Pompa ciepła – co warto wiedzieć

Pompy ciepła co powinieneś wiedzieć

Pompa ciepła – jak działa?
Pompa ciepła do grzenia wykorzystuje klasyczną zasadę termodynamiki – pompa pobiera ciepło z wody, a następnie odprowadza je do górnego źródła, czyli np. do ogrzewania podłogowego. Ciepło jest przekazywane za pomocą specjalnego czynnika roboczego, którego funkcję może pełnić amoniak.
Instalacja bazuje na energiiz powietrza. Dzięki temu jest rozwiązanie przyjazne środowisku, a także… portfelowi. Koszty eksploatacji pompy ciepła są znacznie niższe niż w przypadku zwykłaych systemów grzewczych. I w przeciwieństwie do nich działają również latem.

Ogrzewanie pompą ciepła – ja to działa?

Pompa ciepła to zamknięty układ, wewnątrz którego krąży ekologiczny czynnik roboczy podlegający ciągłym przemianom z postaci ciekłej na gazową i odwrotnie powodując przepływ energii cieplnej ze źródła dolnego do górnego.
W wymienniku zwanym parownikiem czynnik roboczy w postaci mieszaniny cieczy i gazu ulega procesowi odparowania. Pobierając w ten sposób energię cieplną z wody. Następnie czynnik zassany zostaje w postaci pary o niskim ciśnieniu do sprężarki, gdzie wzrasta jego ciśnienie i temperatura. W wymienniku zwanym parownikiem czynnik w postaci mieszaniny cieczy i gazu ulega procesowi odparowania. Odbiera w ten sposób energię cieplną z dolnego źródła. Następnie czynnik zassany zostaje w postaci pary o niskim ciśnieniu do sprężarki, gdzie wzrasta jego temperatura oraz ciśnienie.

Chłodzenie mieszkania pompą ciepła – na czym to polega?


Chłodzenie pompą możliwe jest w sposób aktywny lub pasywny.
Chłodzenie pasywne, zwane również statycznym, wykorzystuje różnicę temperatur między gruntem a powietrzem w pomieszczeniu w okresie letnim. Zaletą systemu jest to, że obywa się bez pracy sprężarki, dzięki temu wymaga mniejszych nakładów energetycznych. Należy jednak pamiętać, że temperatura gruntu w miarę upływu lata staje się wyższa, co sprawia, że efektywność chłodzenia staje się mniejsza. Wyjątkiem są pompy ciepła w układzie woda-woda, które wyróżnia większa stabilność temperaturowa – praktycznie przez cały rok temperatura wód gruntowych jest taka sama, dzięki czemu efekt chłodzenia jest niezmienny.

Montaż pompy – ile kosztuje?

Montaż nowoczesnej i ekologicznej pompy ciepła niesie ze sobą całe wiele korzyści. Klienci inwestujący w takie rozwiązanie są bardzo zadowoleni z decyzji, podkreślając, że dzięki niemu płacą zdecydowanie niższe rachunki za ogrzewanie mieszkania.
Jednak by płacić mniej, trzeba jednak zapłacić odrobinę więcejza instalację pompy ciepła. Bez dokładnego kosztorysu nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje montażinstalacja pompy ciepła. Koszt zależy od wielu czynników:

  • lokalizacja budynku: uwarunkowania geologiczne, strefa klimatyczna,
  • konstrukcja nieruchomości: użyte materiały, {stolarka okienna, etc.,
  • wielkość domu,
  • sposób ogrzewania budynku, przykład: ogrzewanie podłogowe grzejniki,
  • typ układu urządzenia: powietrze woda, woda-woda, glikol-woda, etc.

Pompy ciepła to urządzenia, która się opłaca instalować. Koszt jej zakupu i montażu zwraca się w krótkim czasie, a możliwość uzyskania dotacji czyni tę inwestycję bardziej atrakcyjną!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s